Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

O historii trudnej, bolesnej w konfrontacji z surowym prawem mówił na spotkaniu autorskim profesor Bogdan Musiał, historyk pochodzący z Wielopola, który w Żabnie promował swoją książką „Kto dopomoże Żydowi”.

Bogdan Musiał opowiadał m.in. o historii zagłady Żydów w czasie II wojny światowej, ale przede wszystkim o prawie niemieckim, które było bezwzględne wobec tych, którzy w jakikolwiek sposób udzielali pomocy Żydom. Profesor podkreślał, że w żadnym innym okupowanym kraju prawo nie było tak surowe. W swojej książce chciał przede wszystkim pokazać i rzeczowo udowodnić na podstawie zapisów prawnych, w jak wielkim niebezpieczeństwie byli Polacy, którzy chcąc pomóc Żydom narażali nie tylko siebie ale całe rodziny. Podkreślał, że stopień gotowości w polskim społeczeństwie do pomocy był na tyle duży, że niemieccy okupanci czuli się zmuszeni stworzyć specjalne prawo oraz stosować kary i represje. Ich celem było stworzenie atmosfery strachu, aby w ten sposób wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć pomoc skazanym na śmierć Żydom.

Profesor odnosił się również do naszej lokalnej historii, która ze względu na pochodzenie jest mu bliska, a która u zgromadzonej publiczności wywołała spore poruszenie. Nie obyło się bez ciekawej dyskusji.

Po spotkaniu można było zakupić książki oraz otrzymać pamiątkową dedykację.

 
Liczba odsłon: 279
Autor: mgbp
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
E-urząd

Odpady komunalne
RODO
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
WFOS
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.