Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowych zasadach będzie można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia w Ośrodku Pomocy Społecznej. Wniosek należy złożyć zarówno
w przypadku kontynuacji pobieranego świadczenia wychowawczego na dziecko jak i w sytuacji ubiegania się o świadczenie na dziecko na które aktualnie nie jest pobierane świadczenie.

Ważne by pamiętać o zachowaniu odpowiedniego terminu złożenia wniosku, który ma być rozpatrzony na nowych zasadach gdyż:

  • wnioski w formie elektronicznej można składać od 01.07.2019 r.
  • wnioski w formie tradycyjnej (papierowej) można składać od 01.08.2019 r.

Niezachowanie terminu złożenia wniosku np. złożenie wniosku w formie papierowej przed dniem 01-08-2019 r. będzie skutkowało odmową wszczęcia postępowania, ze względu na brak podstawy prawnej do merytorycznego rozpatrzenia wniosku.

Przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ustalają nowe okresy przysługiwania świadczenia wychowawczego. Prawo do świadczenia wychowawczego na wnioski złożone począwszy od 1 lipca 2019 r. ustalane będzie do dnia 31 maja 2021 r., w kolejnych okresach prawo będzie ustalane na okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego.

Zamiast decyzji o przyznaniu świadczenia organ właściwy lub wojewoda będzie przesyłał wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskaże adres poczty elektronicznej we wniosku. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskaże adresu poczty elektronicznej, wnioskodawca będzie miał możliwość odebrania osobiście informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie będzie wstrzymywać wypłaty tego świadczenia.

Terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

  • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie,
    z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
  • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
  • Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
  • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
  • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca.

Więcej informacji o zmianach w funkcjonowaniu programu 500+ można znaleźć na stronie ministerialnej https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus

Liczba odsłon: 401
Autor: OSP Żabno
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.