Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Michał Liguz, mieszkaniec Żabna oraz uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie wraz z koleżanką Justyną Bajorek, zostali laureatami Międzynarodowego Konkursu Poezji i Teatru "Castello di Duino". Pod kierunkiem Jadwigi Skolmowskiej- dyrektira I LO, napisali sztukę teatralną wpisującą się w temat edycji konkursu "Mam marzenie". Sztuka ta spotkała się z uznaniem międzynarodowego jury i została nagrodzona wyróżnieniem specjalnym w kategorii "Projekty szkolne". Wręczenie nagród odbyło się końcem marca. Poprosiliśmy współautora sukcesu o przybliżenie nam pobytu w Trieście, gdzie uczniowie odbierali swoje laury.


30 marca odbyła się  ceremonia rozdania nagród 15 edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego Castello Di Duino , w którym  mieszkaniec miasta Żabno- Michał Liguz, wraz z koleżanką z Radłowa- Justyną Bajorek zdobyli wyróżnienie za napisanie sztuki teatralnej zatytułowanej : „Tak daleko, i tak blisko”

Wycieczka do Włoch w celu odebrania nagrody, została zorganizowana przez nauczycielki nagrodzonych uczniów- Panią Jadwigą Skolmowską oraz Jolantą Hassoni. Podróż rozpoczęła się w czwartek 28 marca wyjazdem z Tarnowa o godzninie 20.

 29 marca uczniowie dotarli do Postojnskiej Jamy na Słoweni, spędzając w tej bajkowej krainie wspaniały czas. Tego samego dnia odwiedzili również  Predjamski Grad- zamek który wręcz wyrasta ze skały- z prawdziwym zaciekawieniem słuchaliśmy o jego pełnej przygód historii.

Wieczorem dotarliśmy do celu naszej wycieczki- Triest portowe miasto w północno-wschodnich Włoszech.

W sobotę odbyła się ceremonia rozdania nagród w sali wykładowej przy samym morzu. Wydarzenie przyciągnęło ludzi z całego świata. Oprócz odbierania nagród ceremonia zakładała czytanie fragmentu nagrodzonej twórczości w języku ojczystym, który następnie był przetłumaczony na język włoski, dzięki czemu można było zapoznać się z językami, praktycznie z całego świata.

Kolejnym etapem wycieczki był zamek w Duino. Malowniczo położona warowna budowla zachwyca wszystkich . Wnętrze zamku było wspaniale udekorowane przeróżnymi obrazami. Ważnym elementem historii zamku była historia Rainera Marie Rilkego który w poszukiwaniu weny udał się w odosobnieniu do tego zamku. Pobyt w tym miejscu zaowocował w  „Elegie dunejskie”.

Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się do położonej niedaleko malowniczej Drogi Rilkiego.

Sobota zakończyła się zwiedzaniem Triestu. W czasie przechadzek wąskimi uliczkami Triestu nie opuszczała nas atmosfera sztuki- to w tym miejscu tworzył jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku- James Joyce .

W niedziele o 4 rano pożegnaliśmy Triest , aby udać się do jeszcze jednego magicznego miejsca- Wiednia. Po mszy w polskim kościele udaliśmy się do Belwederu  który zapierał dech w piersiach. Samo wnętrze pałacu było zamienione w wielką galerie sztuki , w której można było zobaczyć zróżnicowane  obrazy : od realizmu do surrealizmu, od Van Gogha , przez Moneta do Gustava Klimta.

Ostatnim punktem wycieczki była Katedra św. Szczepana w Wiedniu która była surrealistycznym przeżyciem. Ludzki umysł nie pojmuje tego że ludzkimi rękami powstało coś tak monumentalnego, coś tak pięknego.

Do Tarnowa wróciliśmy już w poniedziałek o 1 w nocy- zmęczeni, ale szczęśliwi.

/Michał Luguz/


 

    
Liczba odsłon: 620
Autor: ML
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.