Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Po długiej chorobie zmarła Józefa Tomal z Niecieczy, uhonorowana w 2016 roku przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski. Niezwykła jest historia heroizmu, którym rodzina Pani Tomal przyczyniła się do uratowania dwójki osób pochodzenia żydowskiego, również mieszkańców Niecieczy. Latem 1943 roku, w przeddzień likwidacji getta w Żabnie, dwójce osób udało się zbiec. Byli to Rachela Kochane wraz z synem Eljaszem. Początkowo skrywali się w pobliżu rzeki Dunajec, by przed zimą znaleźć schronienie u rodziny Tomalów. Tutaj zamieszkiwali, byli żywieni, znaleźli pomoc, która pomogła im przetrwać wojnę. Rodzina Tomalów ryzykowała życie, bowiem we wsi odbywały się rewizje domów przez żołnierzy niemieckich. Jednak szczęściem, do domu stojącego na uboczu wsi, żaden patrol nie dotarł. 

2016: Pani Józefa Tomal została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.


 

List odczytany w kościele w Niecieczy na mszy pogrzebowej w dniu pogrzebu Józefy Tomal – 13.04.2019 r. przez Księdza :

Zmarła Józefa Tomal mieszkanka wsi Nieciecza.

Odchodzą od nas kolejne osoby, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Dziś żegnamy zmarłą Józefa Tomal z Niecieczy miejscowości, która wraz z matką Wiktorią i rodzeństwem Janem i Stanisławą kilkadziesiąt lat temu udzieliła pomocy Racheli i Eliaszowi Kohane’om.

Rodziny znały się jeszcze przed wojną – Jan chodził z Eliaszem do tut. szkoły. Kiedy wyczerpani przeżyciami w getcie w Żabnie, gdzie stracili pozostałych członków rodziny, głodni oraz wyczerpani Kohane’owie dotarli do gospodarstwa Tomalów, zostali przez Polaków nakarmieni i otrzymali nocleg. Potem byli ukrywani między innymi w stodole, a w nocy często przychodzili do domu Tomalów na posiłek lub aby porozmawiać.

Rachelę i Eliasza Kohane’ów udało się ocalić. Po latach córka Eliasza, Bela Chopp, w liście do Józefy tak wyrażała swoją wdzięczność:

           „W imieniu mojej rodziny chciałabym wyrazić naszą najgłębszą wdzięczność Pani i Pani rodzinie, za Wasz heroizm, dzięki któremu zostało ocalone życie mojego ojca i babci, którzy niechybnie zginęliby z rąk nazistów.”

W 2016 r. śp. Józefa Tomal została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Andrzeja Dudę. Rodzina Tomal zostanie również umieszczona w Parku Pamięci który powstaje w Toruniu obok Świątyni Marii Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II.

 Cała historia pomocy, jaką rodzina Tomalów udzieliła Kohane’om, zostanie wyemitowana na antenie TV Trwam w ramach serii felietonów „Ocalić do zapomnienia” w Wielką Sobotę, 20 kwietnia o godz. 14.40 i 27 kwietnia o 13.45.

Artur Rytel-Andrianik - prezes Fundacji „Righteous for the World”


 

 

List odczytany na cmentarzu w Otfinowie przez Stanisława Prażucha w dniu pogrzebu Józefy Tomal – 13.04.2019 r.

Nazywam się Bela Chopp Kohane, mieszkam z rodziną w USA jestem córką Eljasza Kohane i wnuczką Racheli Kohane (nazywanymi we wsi jako “Joskowie”) zamieszkałych przed II-gą wojną światową w Waszej wsi, w domu w którym aktualnie zamieszkuje rodzina Słupków, którą to rodzinę w roku 2013 miałam zaszczyt poznać przy okazji uroczystości uhonorowania rodziny Tomal przez 2-ch kongresmentów Stanów Zjednoczonych za ocalenie naszych przodków przed śmiercią przez rodzinę Tomal.

Uroczystość ta została zorganizowana w siedzibie firmy Bruk-Bet i sfinansowana przez Państwa Witkowskich, i w których to uroczystościach brałam udział wraz ze swoim bratem Józefem i naszymi rodzinami.

Mieliśmy także okazję wysłuchać niektórych świadków z czasów wojny,  którzy znali naszą rodzinę z przed wojny, a niektórzy z nich chodzili razem do tut. Szkoły.

Słowa nie mogą wyrazić głębi smutku, jaki moja rodzina odczuwa z powodu straty naszej drogiej Józefy. Opłakujemy jej śmierć, ale ona i jej rodzina będą żyć w naszych sercach i wspomnieniach na zawsze. Nasza rodzina zawdzięcza swoje istnienie odwadze, czci i człowieczeństwu rodzinie Tomalów. Józefa i jej rodzina byli bardzo religijnymi i pracowitymi ludźmi, którzy żyli zgodnie z  zasadami swojej wiary. Dali schronienie mojemu ojcu i babci uciekinierom z getta w Żabnie, nakarmili głodnych i schronili bezbronnych i prześladowanych. Dali to wszystko ryzykując życiem całej swojej rodziny i nie chcieli niczego w zamian. Józefa była młodą dziewczyną i nie było łatwo zachować takiej dziewczynie tajemnicy rodzinnej. Józefa wiedziała jednak , że ​​jeśli zdradzi komu kolwiek tę tajemnicę , jej rodzina może to przypłacić  życiem. Często mówiła mi o tym, jak drżała ze strachu, że działania rodziny zostaną odkryte. Była dzielną dziewczyną, która mimo strachu postąpiła słusznie. My, potomkowie Eliasza i Racheli Kohane, jesteśmy głęboko wdzięczni za ich nadzwyczajne akty bohaterstwa i bezinteresowności. Żegnamy cię droga Józefo.

Liczba odsłon: 513
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.