Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Burmistrz Żabna wraz z Radą Miejską i Radą Żabna przypomina o obowiązującym zakazie spalania odpadów z tworzyw sztucznych, odpadów z płyt wiórowych (ścinek) oraz innych odpadów w gospodarstwach domowych. Spalanie śmieci w nieprzystosowanych do tego celu kotłowniach domowych to problem, który co roku pojawia się wraz z nadejściem sezonu grzewczego w naszym mieście oraz gminie.

Ogrzewając mieszkanie pozbywając się zbędnych śmieci (butelek, opakowań plastikowych, kawałków mebli, laminatów, butów, worków, kolorowych gazet, starych opon, czy odpadów z płyt wiórowych - ścinek) mieszkańcy nie zważają na fatalne skutki swojego postępowania.

Przy spalaniu odpadów w kotłowniach domowych wydobywają się szczególnie niebezpieczne substancje, które zanieczyszczają środowisko i nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie, mogą generować choroby nowotworowe, mają działanie alergicznie oraz obniżają odporność organizmu sprzyjając powstawaniu zakażeń wirusowych i bakteryjnych. 

Spalane w piecach domowych śmieci powodują osadzanie się tak zwanej sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i nawet przyczynić się do pożaru domu.

Przypominamy, że podczas spalania śmieci emitowane są do atmosfery: 

- pyły, które odkładając się w glebie powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, 

-tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt, 

- tlenek azotu – powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc,

- dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami
i furanami. 

Pamiętajmy: spalając 1 kilogram odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarza się aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. 

Ochrona środowiska to nasza wspólna sprawa.

Liczba odsłon: 681
Autor: ps
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.