Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W sobotnie popołudnie 10 listopada br. licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz sympatycy Łęgu Tarnowskiego uczestniczyli w spotkaniu międzypokoleniowym, którego celem było uczczenie ważnego w historii narodu i państwa polskiego momentu, jakim bez wątpienia jest 100. rocznica odzyskania niepodległości. Uroczystość, która przybrała formę wieczornicy patriotycznej, odbyła się w Centrum Kulturalno-Oświatowo-Sportowym wsi, a rocznicowe obchody zorganizowane zostały przez społeczność Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Łęgu Tarnowskiego i Centrum Kultury w Żabnie. Obchody zostały tak pomyślane, aby, stosownie do wieku, każdy uczestnik uroczystości mógł snuć własne refleksje nad trudną i skomplikowaną historią Polski oraz zastanowić się nad znaczeniem wolności i niepodległości dla kolejnych pokoleń Polaków. W programie wspomnianej wieczornicy znalazły się min. okolicznościowy program artystyczny, mini-wykład tematycznie związany z odzyskaniem przed 100 laty niepodległości oraz szarlotkowa biesiada i wspólne śpiewanie.     

W przygotowanym na tę okazję programie artystycznym wzięli udział zarówno młodsi, jak i nieco starsi uczniowie łęgowskiej szkoły podstawowej. Występ rozpoczął tradycyjny polonez, po którym najmłodsi uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki, a nawet pantomimę opowiadającą dzieje naszego kraju, a na zakończenie tej części uroczystości uczniowie klasy I zatańczyli krakowiaka. Na drugą część programu artystycznego złożył się montaż słowno-muzyczny, a zaprezentowane przez młodzież wiersze i piosenki nawiązywały do tęsknoty Polaków za utraconą Ojczyzną oraz nadziei i radości, kiedy wreszcie nadeszła upragniona wolność i niezależność.

Ważnym elementem uroczystości był mini-wykład wygłoszony przez łęgowianina  p. Mieczysława Czosnykę dotyczący odzyskania niepodległości w kontekście lokalnym. Nie zabrakło więc nazwisk, faktów i miejsc, które każdy mieszkaniec Łęgu Tarnowskiego powinien znać i koniecznie kojarzyć z tym doniosłym wydarzeniem.

Spotkanie zakończyło się przygotowaną przez przedstawicielki szkolnej Rady Rodziców biesiadą szarlotkową oraz wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek patriotycznych, podczas którego skorzystać można było ze specjalnie przygotowanego na tę okazję śpiewnika.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to ważny dla każdego Polaka moment, który wymaga „utrwalenia” dla przyszłych pokoleń. Mając to na względzie, organizatorzy zadbali także i o to, aby, poza wspomnieniami i zdjęciami, pozostawić po spotkaniu jeszcze inny konkretny i namacalny ślad. Z tego też powodu przygotowana została specjalna tablica pamiątkowa-tableau, na której każdy z uczestników spotkania mógł złożyć swój podpis. W przyszłości a na jej środku znajdzie się duża fotografia przedstawiająca wszystkich uczestników tej uroczystości wykonana w trakcie jej trwania. Tableau wyeksponowane zostanie w miejscowej szkole podstawowej.

W łęgowską uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Wśród licznie przybyłych znalazła się także nowo wybrana burmistrz Gminy Żabno p. Marta Herduś, której, w imieniu mieszkańców Łęgu Tarnowskiego, gratulacje i życzenia złożyli dyrekcja szkoły oraz sołtys wsi.  W spotkaniu uczestniczyli także min. ks. Antoni Augustyn – proboszcz parafii Łęg – Zamoście, p. Adam Biedroń – radny powiatowy oraz radni Gminy Żabno.

Dzięki uroczystości zorganizowanej przez społeczność szkoły podstawowej łęgowianie dumnie i radośnie świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecność na tym spotkaniu młodszego i starszego pokolenia świadczy o tym, iż pamiętamy o ważnych w dziejach narodu i państwa wydarzeniach, a co najważniejsze, chcemy je wspólnie celebrować integrując się z innymi mieszkańcami bez względu na ich wiek czy też przekonania.

    
Liczba odsłon: 604
Autor: lj
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
E-urząd
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.