Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


15 września podczas Dożynek Prezydenckich w Spale województwo małopolskie, reprezentowane przez Porębę Radlną i Zespół Folklorystyczny „Otfinowianie, zdobyło I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wieńca Dożynkowego. Pierwszy raz w historii tej rywalizacji przedstawiciele Małopolski odnieśli tak wielki sukces. Każde z 16 województw przedstawiło swój najpiękniejszy wieniec i trzeba przyznać, że wszystkie one były prawdziwymi dziełami sztuki ludowej. Jednak wśród nich w sposób szczególny wyróżniała się praca mieszkańców Poręby Radlnej. Wykonali oni wieniec w kształcie tradycyjnej korony, uplecionej z kłosów wszystkich zbóż i różnorakich ziół. Dodatkowo przystrojono ją kwiatami, owocami i warzywami, a także wrzosami, jarzębiną, lnem i słomianymi plecionkami. Całości dopełniał przepiękny dożynkowy bochen chleba ozdobiony białym orłem, wokół którego widoczne były porozrywane łańcuchy, symbolizujące zerwanie kajdan niewoli i nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Równie wysokim poziomem artyzmu odznaczała się prezentacja dożynkowej tradycji regionu, przygotowana przez „Otfinowian”. Przedstawili oni XIX-wieczny zwyczaj przychodzenia do dworu na zakończenie żniw, podczas którego chłopi śpiewem i tańcem obwieszczali szczęśliwe zebranie plonów oraz przypominali, że oczekują nagrody za żniwny trud. Zgodnie z tradycją wśród kobiet wiodła prym przodownica, czyli najpracowitsza żniwiarka, wyróżniona z tej racji specjalnym wieńcem na głowie, zwanym przepiórką. Wieniec ten wraz z dożynkowym chlebem został przekazany jurorom, reprezentującym gospodarzy dożynek.
Wśród wykonanych przez zespół tańców nie mogło zabraknąć krakowiaka i to właśnie nim „Otfinowianie” zakończyli obtańcowanie dożynkowego wieńca. Współpraca mieszkańców Poręby Radlnej i naszego Zespołu Folklorystycznego „Otfinowianie” okazała się niezwykle owocna, ponieważ komisja konkursowa pod kierownictwem prof. B. Fedyszak-Radziejowskiej była jednomyślna, przyznając reprezentacji Małopolski I miejsce.

 

Liczba odsłon: 833
Autor: dlp
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
E-urząd
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.