Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

W sobotę przy fontannie na żabnieńskim Rynku można było wysłuchać fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wszystko to za sprawą udziału mieszkańców Żabna w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Nastrój czytanej powieści interpretowali tańcem, wzbudzając zachwyt publiczności, uczniowie Szkoły Tańca „Latino” Gabriela Skiby, a o oprawę muzyczną zadbał – na akordeonie – Pana Henryk Guzy.

Akcja, w której Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie biorą udział już po raz piąty,  zgromadziła na Rynku mieszkańców, przedstawicieli samorządu, szkół, stowarzyszeń, firm i instytucji działających na terenie gminy. Podczas tegorocznej akcji czytane były aż dwie lektury – wspomniane „Przedwiośnie” oraz „Antologia Niepodległości”.

 „Przedwiośnie”  to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

„Antologia Niepodległości” z kolei przygotowana została z myślą o jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prezentuje powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

„Narodowemu Czytaniu” towarzyszyła w Żabnie akcja bookcrossingowa, czyli uwalniania książek, która sprawiła, że wiele „starych” książek znalazło nowych czytelników.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dodajmy, że akcję „Narodowego Czytania” w Żabnie objął honorowym patronatem Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior.

Liczba odsłon: 555
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.