Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Tradycja uczczenia ofiar narodowości romskiej, które zostały zamordowane podczas II wojny światowej odzywa co roku wraz z dźwiękami muzyki i stukotem końskich kopyt. To dźwięki nadjeżdżającego taboru romskiego, którego międzynarodowy skład od lat przystaje w Żabnie by oddać hołd pochowanym tutaj Romom.

Za sprawą Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które lata temu było inicjatorem tego wydarzenia, teraz co roku do Żabna zajeżdża tabor, składający się z kilku wozów zaprzęgniętych w konie. Na cmentarzu uroczystym pochodem przemierzają ci, którzy niosą kwiaty, znicze i grają muzykę. Pomimo bardzo mocnego deszczu, który w tym roku przywitał gości, nie obyło się bez charakterystycznej dla kultury romskiej pogody ducha. Na cmentarzu modlono się, składano kwiaty (w tym również przedstawiciele samorządu Żabna), czy też zostawiano palące się papierosy na znak pamięci o zmarłych.

 

  
Liczba odsłon: 582
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Wybory Samorządowe 2018
Biuletyn Informacji Publicznej
E-urząd
ePUAP
System Informacji Przestrzennej
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Odpady komunalne
Galerie zdjęć
Video
System powiadamiania SMS
500+
Desk
Małopolska
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
Stop przemocy
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.