Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Tradycja uczczenia ofiar narodowości romskiej, które zostały zamordowane podczas II wojny światowej odzywa co roku wraz z dźwiękami muzyki i stukotem końskich kopyt. To dźwięki nadjeżdżającego taboru romskiego, którego międzynarodowy skład od lat przystaje w Żabnie by oddać hołd pochowanym tutaj Romom.

Za sprawą Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które lata temu było inicjatorem tego wydarzenia, teraz co roku do Żabna zajeżdża tabor, składający się z kilku wozów zaprzęgniętych w konie. Na cmentarzu uroczystym pochodem przemierzają ci, którzy niosą kwiaty, znicze i grają muzykę. Pomimo bardzo mocnego deszczu, który w tym roku przywitał gości, nie obyło się bez charakterystycznej dla kultury romskiej pogody ducha. Na cmentarzu modlono się, składano kwiaty (w tym również przedstawiciele samorządu Żabna), czy też zostawiano palące się papierosy na znak pamięci o zmarłych.

 

  
Liczba odsłon: 663
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.