Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


Na początku czerwca Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie oraz Publiczny Katolicki Zespół Szkół im. AK w Niecieczy gościły w swoich murach znamienitego native speakera z USA – pana doktora Douglasa Ades wraz z żoną, Elżbietą Dec. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Native speaker in our school - kontakt z żywym językiem angielskim w Twojej szkole", a wynikało ze wspólpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności NIDA prowadzoną przez panią Ewę Piotrowską-Saracchini, nauczycielkę języka angielskiego w obu szkołach. Wzięli w nim udział udział uczniowie z klas VII i II gimnazjum w Otfinowie oraz III gimnazjum w Niecieczy.

Pan Douglas Ades jest Sekretarzem Rady Dyrektorów Polsko-Amerykanskiej Fundacji Wolności oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej Funduszu PAFPIO. Za aktywność we wspieraniu III sektora został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60, interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia i zawsze traktował swoją pracę jako misję. „Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat”– mówi pan Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, poszedł w stronę finansów. Douglas Ades specjalizuje się w ekonomii krajów przechodzących transformację polityczno-gospodarczą. Doświadczył jej m.in. w Bułgarii, w Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Obecnie skupia się już tylko na Polsce, odwiedzając ją pięć razy do roku. Na co dzień mieszka w Nowym Jorku.

Najważniejszym punktem obu wizyt były warsztaty, w trakcie których pan Douglas Ades opowiedział dzieciom o swoim życiu, kraju pochodzenia, kulturze. Następnie zorganizował różne ćwiczenia językowe mające na celu zaangażowanie uczestników warsztatów w czynny udział w zajęciach. Młodzież odpowiadała na  pytania i sama je zadawała – nawet ciche i nieśmiałe osoby starały się brać udział w lekcji. Całe spotkanie odbywało się w języku angielskim, a speaker nieustannie zachęcał dzieci do porozumiewania się w tym języku. Odbyły się także prezetacje multimedialne poprowadzone w języku angielskim przez Gabrielę Zabrzańską z klasy II dotyczaca Polski, naszego regionu oraz Otfinowa i Szkoły oraz Iwonę Bartecką ze Szkoły w Niecieczy, dotycząca sportu. Zajęcia były dla uczniów wspaniałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz ich poszerzenia, a także lekcją otwartości wobec innych kultur.

„Chciałbym pogratulować Dyrekcji oraz nauczycielom tak doskonale prowadzonej szkoły w Otfinowie, czego dowodem są mądrzy, ciekawi świata i radośni uczniowie. Doskonała rezentacja oraz aktywne uczestniczenie uczniów w lekcji języka angielskiego było dowodem na to, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostały z pewnoscią dobrze wykorzystane.” – pisał później pan Douglas Ades. „Byliśmy pod szczególnym wrażeniem efektów hojności rodziny Witkowskich, którzy finansowo wspierają nie tylko szkołę i teatr lokalny, które powołali do życia, a także wybudowali wspaniały stadion do piłki nożnej. To co ma miejsce w Niecieczy to po prostu rewelacyjnie wdrożona inicjatywa oddolna społeczności.”

 

 

 

 

 
Liczba odsłon: 488
Autor: SzPO
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.