Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją, aby promować, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, historię naszego kraju, a także jego walory turystyczno-krajoznawcze. Jest to ważne, bowiem młode pokolenie zdaje się być bardziej zaineresowane cyberprzestrzenią aniżeli zgłębianiem przeszłości czy też biografii zasłużonych w różnych dziedzinach życia Polaków. Historia i losy naszego narodu, niekiedy trudne i bolesne, są kopalnią wartości i wzorów godnych naśladowania, co w aspekcie wychowania dzieci i młodzieży jest szczególnie cenne.

Mając na względzie kształtowanie szeroko pojętych postaw patriotycznych oraz zainteresowanie swoich podopiecznych przeszłością i teraźniejszością swojej Ojczyzny, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim podjęli się realizacji projektu edukacyjnego Nasza Niepodległa.1918 – 2018.  W piątek 18 maja br. dzieci z łęgowskiego przedszkola oraz cała społeczność szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi uroczyście zainaugurowali obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach pierwszego etapu tego projektu.

Celem spotkania, które zostało zorganizowane w budynku KOS w Łęgu Tarnowskim, było rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży historią narodu polskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych, szczególnie w zakresie rozumienia znaczenia i poszanowania symboli narodowych. Wspomniane spotkanie zostało zorganizowane w formie turnieju, dzięki czemu jego uczestnicy mieli wiele okazji do zaprezentowania posiadanych wiadomości z historii i geografii Polski, literatury, osiągnięć sportowych czy też ortografii. Własną twórczość poetycką zaprezentowała także Karolina Tempka, uczennica klasy III szkoły podstawowej, która dla celów projektu ułożyła i wyrecytowała wiersz o tematyce patriotycznej pt. Nasza Polska ukochana. (Tekst zamieszczamy poniżej).

Wszystkie działania możliwe były dzięki wykorzystaniu różnych technik i form pracy oraz zaplecza multimedialnego i audiowizualnego szkoły. Mając na względzie zróżnicowanie wiekowe uczestników spotkania, przygotowano dla poszczególnych grup wiekowych zadania o różnym stopniu trudności, np. uzupełnienie brakujących w hymnie państwowym słów czy rozpoznawanie ważnych i charakterystycznych miejsc w naszym kraju, dopasowanie osoby do osiągnięcia, sportowca do dyscypliny, wydarzenia do jego daty, autora do tytułu utworu itp. Jedną z konkurencji był quiz historyczny zredagowany w formie krzyżówki. Innym ciekawym zadaniem było wypisanie nazwisk oraz wydarzeń, które pojawiły się w … rapowanej historii Polski. Nie zabrakło oczywiście wspólnego śpiewania znanych piosenek oraz przypomnienia najbardziej popularnych wśród Polaków przysłów i powiedzeń. Pośród różnych konkurencji udało się także wyłonić szkolnego mistrza ortografii, którym została Gabriela Englart z klasy IIa gimnazjum. Na pamiątkę tego dość nietypowego spotkania każdy jego uczestnik otrzymał okolicznościową naklejkę przedstawiająca polską flagę, na tle której widniał tytuł realizowanego w szkole projektu.

Chcąc nadać spotkaniu odpowiedni klimat i charakter, w ubiorach uczestników dominującymi kolorami były barwy narodowe. Stroje te i gadżety z elementami w kolorach białym i czerwonym, oprawa plastyczna i muzyczna spotkania sprawiły, iż zarówno dzieci, jak i młodzież uczestniczyli w nietypowej lekcji wychowania patriotycznego, a wielokrotne nawiązywania do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapewne sprawią, iż młode pokolenie łęgowian będzie lepiej rozumieć, jak ważną wartością jest niepodległość i wolność.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim bardzo przychylnie wypowiada się o tego typu inicjatywach, gdyż służą one kształtowaniu ważnych cech osobowości dzieci i młodzieży, a dodatkowo promują i poszerzają znajomość historii własnego narodu, co zapewne pozwoli młodemu pokoleniu lepiej rozumieć i szanować inne nacje.

Poniżej zamieszczamy godny przemyślenia przez każdego z nas tekst wiersza wykorzystanego w trakcie spotkania.

 

„Nasza Polska ukochana”

Polska najlepsza na świecie jest,

zamieszkać w niej możesz jeśli chcesz.

Niepodległością cieszymy się tu od stu lat,

Bez wolności nudny byłby świat.

Trzech zaborców bez litości

Zabrało nam marzenia o polskości.

Trzy razy polscy sąsiedzi się spotykali,

Polskę na części rozdzielali.

Prusy, Rosja i Austria Polską zawładnęli,

Uczciwych Polaków wynarodowić chcieli.

Polacy jednak się buntowali,

Dwa powstania zorganizowali.

W listopadzie i w styczniu Polacy walczyli,

Niestety, zaborcy szybko ich trudy zniweczyli.

Pokonani czekali aż do roku 1914,

Do powstania Legionów Piłsudskiego.

Te aż cztery lata na wojnie walczyły,

Do niepodległości Polski się przyczyniły.

11 XI roku 1918 marszałek Piłsudski ogłosił w Warszawie:

Precz z wojną, kończy się zaborców bezprawie!

Od tego czasu 100 lat przebrzmiało,

aby Polacy mogli się szczycić swą historią całą.

Karolina Tempka, kl III/ Szkoła Podstawowa im. Ojca Św. Jana Pawła II

Liczba odsłon: 313
Autor: szpłt
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.