Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

W Niecieczy odbyły się uroczystości pogrzebowe ś. p. Marii Witkowskiej. Tłumnie zebrana rodzina, przyjaciele, delegacje samorządowe, przedstawiciele parlamentu, mieszkańcy Niecieczy, harcerze, sportowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych, stowarzyszeń charytatywnych, delegacja z Ukrainy oraz dziesiątki osób, dla których nie była obca, przybyły by oddać hołd zmarłej.

Wiele się mówiło tego dnia o otwartości pani Marii Witkowskiej. O jej dobrym sercu, ciekawości innych, o chęci do poznania i rozmowy z każdym. O tym, że byłą autorytetem w dziedzinie teatru, folkloru, że była mecenasem kultury, że dziesiątki razy udzielała pomocy charytatywnej. A jej etyka pracy i chęci były na niezwykłym poziomie.

Smutny to był dzień dla Niecieczy i gminy Żabno.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. W koncelebrze eucharystii wraz z kilkudziesięcioma księżmi udział wziął bp Leon Dubrawski z Ukrainy, który podziękował za lata pomocy pani Marii Witkowskiej Polakom na Ukrainie.

Słowa przypominające zasługi pani Marii Witkowskiej- Honorowej Obywatelki Gminy Żabno wygłosił burmistrz Żabna Stanisław Kusior. Przytaczamy je poniżej i zachęcamy do refleksji, jak wiele dla naszego regionu znaczyła pani Maria Witkowska.

W imieniu samorządu gminy Żabno oraz własnym pragnę pożegnać dzisiaj honorowego obywatela Gminy Żabno, osobę dla której praca była pasją życiową, w którą wkładała całe swoje serce. Śp. Pani Maria całe swoje życie związała z Niecieczą, z działalnością kulturalną, społeczną. Można by powiedzieć, że znów skurczył się świat. Trudno zebrać myśli i wypowiedzieć słowami to, co czujemy żegnając po raz ostatni na ziemskiej drodze człowieka wielkiej miary.

Pani Maria Witkowska od lat młodzieńczych związana była z Amatorskim Teatrem Ludowym w Niecieczy, początkowo jako aktor, później jako reżyser i kierownik organizacyjny Zespołu Teatralnego „Niecieczanie”, Zespołu Folklorystycznego, czy kapeli BRUK-BET.

Prowadzone przez Panią Marię zespoły: teatralny, jak i muzyczne czy taneczne brały udział w wielu przeglądach i konkursach, krajowych i zagranicznych, odnosząc liczne sukcesy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.   

Pani Maria Witkowska w swej pracy duży nacisk kładła na działalność kulturalno – oświatową, integrując tym samym środowisko lokalne. Była świetnym organizatorem imprez, a zarazem ich pomysłodawcą. Była patronką wielu inicjatyw kulturalnych  w Niecieczy i w gminie Żabno. Poprzez fachową i rzetelną pracę na rzecz środowiska, znajomość potrzeb i oczekiwań społeczności potrafiła skupić wokół siebie i Teatru w Niecieczy dzieci, młodzież i dorosłych. Pani Maria Witkowska była ambasadorem teatru i folkloru w regionie. Jako człowiek o ogromnym sercu wspierała działalność różnego rodzaju instytucji, fundacji i stowarzyszeń, klubów seniora, w tym także działających na terenie naszej gminy.

Pani Maria Witkowska była nie tylko mecenasem kultury, ale także przyjacielem środowisk polonijnych i środowisk kombatanckich. Mieszkańcy miasta i gminy są dzisiaj wdzięczni śp. Pani Marii za wychowanie kolejnych pokoleń w duchu umiłowania ojczyzny, tej dużej, której na imię Polska, ale i tej małej - Gminy Żabno i Nieciecza.

Za efekty swej pracy uhonorowana została wieloma orderami i odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi, w 2014 r. otrzymała Honorowe Obywatelstwo Gminy Żabno, a w roku 2016 przez Prezydenta Andrzeja Dudę odznaczona została Krzyżem Kawalarskim Orderu Odrodzenia Polski.

Łącząc się w bólu i modlitwie z Rodziną, żegnamy dzisiaj Człowieka o ogromnym sercu. Dziękujemy za te głębokie pokłady dobra, wypełniającego serce Pani Marii i promieniującego nie tylko na Niecieczę i okolicę. My wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotkać na swej drodze Panią Marię zachowamy Ją w swojej pamięci. Ufamy, że Miłosierny Bóg, który powołał Ją z tego świata do Siebie obdarzy Ją wiecznym szczęściem i radością. 

Nie mówimy dzisiaj żegnaj, ale do zobaczenia!

Spoczywaj w pokoju!

Liczba odsłon: 960
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.