Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Tydzień poprzedzający Wielkanoc przyniósł rozstrzygnięcie 26.edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, zorganizowanego przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Uczestniczyli w nim artyści z 4 powiatów regionu tarnowskiego.

Prezentowali prace w wielu kategoriach odwołujących się do obrzędowości wielkanocnej. Jedni sięgali do dawnej tradycji, niekiedy nawet zapomnianej, lecz pięknej i wymownej w swej symbolice. Inni próbowali połączyć przeszłość z teraźniejszością, tworząc prawdziwe dzieła kultury współczesnej. Ekspozycyjne stoły zachwycały różnorodnością, a także bogactwem barw, zaś twórcy zbierali gratulacje od jurorów i gości podziwiających pomysłowość, zręczność palców i niezwykłe techniki artystycznej pracy.

Uczestniczący w konkursie Zespół Folklorystyczny „Otfinowianie” wręcz obsypany został nagrodami. W kategorii pisanek tradycyjnych I miejsce zajęła Anna Motyka, natomiast Marzena Musiał III, w kategorii pisanek współczesnych II miejsce przypadło w udziale Beacie Oleś. Również II miejsce w plastyce obrzędowej otrzymała Justyna Tomczyk-Gut za przygotowanie palmy sięgającej do najstarszych tradycji naszego regionu. Ukoronowaniem sukcesu stało się zajęcie przez „Otfinowian” I miejsca wśród stołów wielkanocnych.

Na otfinowskim stole znalazły się nie tylko zachwycające pisanki, ale także kuszące babki, chleby i kolorowe mazurki. Nie zabrakło oczywiście domowych wędlin, aromatycznego chrzanu , baranków z masła i ciasta, serów oraz wielkanocnego żurku.

 

Liczba odsłon: 338
Autor: gck
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
E-urząd
ePUAP
System Informacji Przestrzennej
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Odpady komunalne
Galerie zdjęć
Video
System powiadamiania SMS
500+
Desk
Małopolska
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
Stop przemocy
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.