Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W polskiej tradycji bożonarodzeniowej bardzo mocno zakorzenione jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Śpiewamy je nie tylko po wieczerzy wigilijnej w naszych domach czy też podczas nabożeństw, ale także w czasie tzw. spotkań opłatkowych gromadzących przedstawicieli różnych grup społecznych czy zawodowych. Doskonałą do tego okazją są także specjalnie przygotowywane i odpowiednio oprawione muzycznie wieczory kolęd i pastorałek.

Taki właśnie wieczór kolęd i pastorałek odbył się w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim w niedzielę 28 stycznia br. Do udziału w nim zaproszeni zostali nie tylko łęgowianie, ale także i mieszkańcy okolicznych miejscowości.  Wielu z nich na to zaproszenie odpowiedziało pozytywnie i pojawiło się w tamtejszej szkole, po to, aby razem z innymi najpierw wysłuchać, a potem także i pośpiewać najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Z zaproszenia skorzystali także przedstawiciele lokalnej administracji p. Jolanta Sak – kierownik Zespołu Obsługi Samorządowych Szkół i Przedszkoli w Żabnie, p. Renata Szczebak – przedstawicielka Rady Miejskiej w Żabnie oraz Robert Tryba – sołtys wsi Łęg Tarnowski.

Pomysł zorganizowania wieczoru kolęd i pastorałek zrodził się już w październiku ubiegłego roku, kiedy to po wakacyjnej przerwie wznowiło swoją działalność szkolne koło teatralne Suflerek. Zaproponowany przez jego opiekunów  pomysł dyrekcja szkoły oraz dzieci biorące udział w zajęciach teatralnych przyjęli z ogromną aprobatą, bo przecież zarówno tematyka bożonarodzeniowa, jaki i kolędy czy pastorałki wywołują u każdego z nas bardzo pozytywne emocje oraz dają pole do wyobraźni, której mocną bazą jest ewangeliczna prawda o narodzinach Jezusa. Przypominają nam one także i o wartościach, które tak naprawdę są w życiu ważne.

Przygotowując scenariusz wspomnianego wieczoru kolęd i pastorałek opiekunki łęgowskiego koła teatralnego (Katarzyna Kowalczyk i Anna Zysek) wykorzystały biblijną opowieść o narodzeniu Jezusa, która opowiedziana została poprzez piękne i nastrojowe typowo polskie pastorałki. Występujące na scenie dzieci głównie z klas I-III nie tylko śpiewały, ale również i tańczyły opowiadając w ten sposób o rozgrywających się ponad 2000 lat temu wydarzeniach. W tak zaprezentowanych utworach pojawił się motyw Maryi i Józefa poszukujących schronienia; nie zabrakło pastuszków strzegących swoich owiec oraz Trzech Króli składających Małemu Jezusowi swoje dary czy licznych odwołań do polskich tradycji bożonarodzeniowych. Jednakże tym, co łączyło wszystkie utwory, było nie tylko to, że śpiewały je dzieci, ale i to, że często nawiązywały one do dziecięcego spojrzenia i dziecięcego rozumienia cudu i tajemnicy Bożego Narodzenia. I taka właśnie idea przyświecała organizatorom tego spotkania. 

Wieczór kolęd i pastorałek zorganizowany w łęgowskiej szkole podstawowej zakończył się sukcesem. Świadczyły o tym gromkie brawa, które otrzymywali kolejni pojawiający się na scenie młodzi aktorzy wykonujący swoje utwory solo, w duecie czy w większej grupie. Taki sukces wymaga ogromnego wysiłku i nakładu pracy, zarówno ze strony opiekunów, jak i dzieci oraz ich rodziców. Konieczność przemyślenia wszystkich szczegółów scenografii, dobór odpowiedniego repertuaru oraz strojów i rekwizytów, a przede wszystkim solidne przygotowanie dzieci do występu na wysokim poziomie – to tylko kilka przykładów działań, które zadecydowały o powodzeniu przedstawienia. Ponadto, doświadczenie opiekunów koła teatralnego, dobra współpraca z rodzicami dzieci, otwartość na pomysły, zaangażowanie w pracę, życzliwe i stałe motywowanie podopiecznych do pracy oraz wysiłku na miarę możliwości spowodowały, iż wspomniany wieczór kolęd i pastorałek był przedsięwzięciem rzeczywiście bardzo udanym. Na jego sukces złożyło się nie tylko bardzo dobre przygotowanie dzieci i ich fantastyczny występ, ale także i scenografia, którą stanowiły niezbędne w bożnonarodzeniowym przedstawieniu rekwizyty oraz  nastrojowe oświetlenie. Kolejnym niewątpliwym atutem tego wieczoru kolęd i pastorałek była doskonała oprawa muzyczna, o którą zatroszczył się p. Krzysztof  Dymon. Dzięki odpowiedniemu, ze względu na możliwości wokalne, doborowi utworów występujące na scenie dzieci mogły z powodzeniem zaprezentować swoje zdolności i umiejętności w tym zakresie.

Po występie dzieci, organizatorzy do wspólnego kolędowania zaprosili również wszystkich zgromadzonych na sali widzów. Przy dźwiękach harmonii zaśpiewano najbardziej znane i lubiane polskie kolędy, a towarzyszyła temu bardzo rodzinna atmosfera, taka sama, jaka pojawia się w naszych domach podczas wspólnego kolędowania.

Okres Bożego  Narodzenia, a tym samym okres kolędowania zbliża się już powoli do końca. Dyrekcja i cała społeczność Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim żywi nadzieję, iż udział w wieczorze kolęd i pastorałek oraz zaprezentowane utwory pozwoliły jeszcze raz zgłębić tajemnicę przyjścia Boga-Człowieka na świat oraz zastanowić się nad prawdziwym przesłaniem tego Cudu.

 

    
Liczba odsłon: 429
Autor:
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
System Informacji Przestrzennej
Odpady komunalne
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video
Desk
Małopolska
500+
Stop przemocy
Wybory Samorządowe 2018
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.