Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalnie oddany został do użytku zmodernizowany 3,5 kilometrowy odcinek drogi powiatowej przez Ilkowice i Łęg Tarnowski. Inwestycja wsparta została środkami z budżetu państwa (z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019), w przedsięwzięciu finansowo partycypowała również Gmina Żabno.

Przebudowany odcinek drogi powiatowej łączy drogę wojewódzką w miejscowości Ilkowice z drogą krajową w miejscowości Lisia Góra. A konkretnie - skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 973 w Ilkowicach ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką w Łęgu Tarnowskim. Nawierzchnia na tym odcinku była spękana, występowały ubytki w asfalcie, a pobocza były nieutwardzone, wąskie i często zaniżone. Rowy były zamulone i płytkie. Brak chodnika w niektórych miejscach stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych, tym bardziej, że ruch pojazdów jest bardzo duży, a jezdnia stosunkowo wąska.

W ramach zakończonej właśnie inwestycji na całej długości (około 3,5 km) pojawiła się nowa nawierzchnia. Jezdnia została poszerzona do 6 m (miała od 4,7 do 5,5 m szerokości). Oczyszczono rowy i utwardzono pobocza. Jest bezpieczniej dla pieszych, bo na długości około 2,5 km wybudowany został chodnik o szerokości 2 m. Są trzy nowe zatoki autobusowe z peronami, są nowe przejścia dla pieszych z wyspami dzielącymi, zamontowano też oświetlenie solarne.
Koszt przedsięwzięcia to prawie 4,5 mln zł. Wkład własny - niezbędny do realizacji zadania - zapewnił Powiat Tarnowski oraz Gmina Żabno. Dotacja z budżetu państwa to prawie 1,8 mln zł.
-Teraz mamy nie tylko solidną drogę o wysokich parametrach, ale też jest o wiele bezpieczniej. Nie tylko dlatego, że na całej długości jedni prowadzącej do Lisiej Góry jest chodnik, ale również z tego względu, że droga została poszerzona do 6 metrów - mówi z satysfakcją Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Gorąco dziękuję Burmistrzowi Żabna Stanisławowi Kusiorowi za przekazanie w formie darowizny gruntów niezbędnych do budowy chodnika i poszerzenia jezdni, własny wkład finansowy gminy do przedsięwzięcia, jak również mieszkańcom, którzy odsprzedali starostwu swoje ary ziemi za minimalną cenę.
W uroczystości oficjalnego zakończenia inwestycji w Łęgu Tarnowskim uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Żabna Stanisław Kusior oraz Radni Powiatu Tarnowskiego - Adam Biedroń i Marek Rogoż, Radni Gminy Żabno z Przewodniczącym Krzysztofem Wójcikiem na czele oraz sołtysi z Łęgu Tarnowskiego - Robert Tryba i Ilkowic - Leokadia Madura.
Ceremonii poświęcenia drogi dokonał ks. Antoni Augustyn proboszcz Parafii Matki Bożej Różańcowej w Łęgu Tarnowskim.

 

Liczba odsłon: 675
Autor: Starostwo Powiatowe w Tarnowie
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
E-urząd
ePUAP
System Informacji Przestrzennej
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Odpady komunalne
Galerie zdjęć
Video
System powiadamiania SMS
500+
Wybory Samorządowe 2018
Desk
Małopolska
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
Stop przemocy
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.