Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, autorem książki „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. Żabnieńskie spotkanie z pisarzem i wieloletnim sekretarzem noblistki odbędzie się w sali klubowej Gminnego Centrum Kultury, w czwartek – 28 września, o godz. 18.00.

Kiedy 20 lat temu nagrodzono Wisławę Szymborską literacką Nagrodą Nobla, genialna poetka nie była w stanie poradzić sobie z nową sytuacją – gratulacje, telefony i propozycje spotkań płynące z całego świata nie miały końca. Jedynym ratunkiem wobec „sztokholmskiej tragedii” – jak zwykła nazywać zamieszanie związane z tym zaszczytnym wyróżnieniem – było zatrudnienie energicznej, wykształconej, kulturalnej i w ogóle „odpowiedniej” osoby. Z poręczenia przyjaciół wybrano młodego wówczas absolwenta UJ Michała Rusinka (rocznik 1972).

Decyzja okazała się w stu procentach trafiona – Michał Rusinek (zwany przez poetkę jej „pierwszym sekretarzem” – co nie koniecznie ma się kojarzyć wyłącznie z liczebnikiem) doskonale spełniał swoje obowiązki, a jednocześnie nie zaniedbywał osobistego rozwoju – dziś jest literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, doktorem hab. nauk humanistycznych, wykładowcą. Jest także wykonawcą spadku po zmarłej w 2012 r. poetce oraz zawiaduje fundacją noszącą jej imię.

Michał Rusinek przyjeżdża do Żabna, by opowiedzieć o Wisławie Szymborskiej, jej twórczości i życiu po Noblu. Z pewnością będzie to opowieść w jej „duchu” i stylu, czego zwiastunem jest już sam tytuł książki „Nic zwyczajnego…”

Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Instytutem Książki.

Liczba odsłon: 219
Autor: gck
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
E-urząd
ePUAP
Wybory Samorządowe 2018
System Informacji Przestrzennej
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Odpady komunalne
Galerie zdjęć
Video
System powiadamiania SMS
500+
Desk
Małopolska
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
Stop przemocy
RODO
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.