Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności


W Bangkoku rozpoczęła się 49. IChO, Polacy wylecieli do Tajlandii w składzie:

Jakub Narodowiec  uczeń III klasy XXI LO w Lublinie, Wojciech Jankowski  uczeń II klasy III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Michał Pychtin  uczeń III klasy XIII LO w Szczecinie i Daniel Golec (Żabnianin) uczeń II klasy V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, z opiekunami: prof. dr hab. Aleksandrą Misicką – Kęsik i prof. dr hab. Markiem Orlikiem, profesorami Wydziału Chemii UW.

Dwudniowe zawody zostaną przeprowadzone w dniach: 9 (laboratoryjne) i 11 (teoretyczne) lipca. Weźmie w nich udział prawdopodobnie 304 uczniów z 76 krajów. Pozostałe dni zawodnicy spędzą na wzajemnym poznawaniu się podczas wielu atrakcji zaproponowanych przez gospodarzy. Gdzie będą i co będą robili dowiemy się dopiero po ich powrocie do Kraju. Podczas pobytu (od dzisiaj do ceremonii zakończenia) wszystkie telefony komórkowe i inne urządzenia, przez które mogliby się porozumiewać, są w depozycie u organizatorów.

Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone podczas uroczystości zakończenia 49. IChO, która odbędzie się  w dniu 14 lipca w godz. 1100 – 1530 (czasu miejscowego). Do Polski na lotnisko Chopina w Warszawie przylecą  16 lipca (niedziela) o godz. 945.

Polacy uczestniczyli do tej pory we wszystkich 48 Międzynarodowych Olimpiadach Chemicznych, 192 zawodników przywiozło w sumie 181 medali w tym : 51 złotych, 68 srebrnych i 62 brązowe.

Ponieważ, liczba krajów uczestniczących w IChO na przestrzeni pięćdziesięciolecia była bardzo różna, a po 2004 roku zmieniły się granice i nazwy niektórych krajów biorących udział w zawodach, popatrzmy na statystykę ostatnich lat . W latach 2004 – 2016 odbyło się 13 olimpiad, wzięło w nich udział 52 zawodników z Polski a przywieźli: 17 medali złotych,  20 srebrnych i 15 brązowych.

 W liczbie zdobytych złotych medali po 2004 roku wyprzedzają nas: Chiny, Korea, Tajwan i Rosja. Można więc napisać, że zajmujemy: pierwsze miejsce wśród państw Unii Europejskiej, drugie w Europie i piąte w Świecie.

Wanda Szelągowska

Kierownik Organizacyjny

Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej

Liczba odsłon: 473
Autor: ws
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
E-urząd
ePUAP
System Informacji Przestrzennej
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Odpady komunalne
Galerie zdjęć
Video
System powiadamiania SMS
500+
Desk
Małopolska
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
Stop przemocy
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.